Методика відображення оплати мобілізованим співробітникам

Наша компанія займається автоматизацією управління і обліку на базі на базі програмних продуктів "1С:Підприємство", "Business Automation Sofware" (BAS), "UA-Бюджет". Ми пропонуємо повний спектр послуг по автоматизації управління і обліку на підприємствах!.

Загальні положення

Відповідно до листа Державного комітету статистики від 04.07.2014 р № 09.3-6 / 145-14 працівники, які проходять військову службу за призовом з мобілізації, не включаються до середньоспискову чисельність штатних працівників.

    У відповідності зі ст.119 КЗпП працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, але не більше одног о року, гарантується збереження місця роботи, посади та середнього заробітку.
    Нарахування середнього заробітку мобілізованим працівникам здійснюється відповідно до Порядку №100.
    Протягом всього періоду мобілізації показник середньоденної заробітної плати не може змінюватися. Дані висновки зроблені на підставі листа Мінсоцполітики від 11.08.2014 р №1146 / 13 / 84-14.
    Відповідно до пп. «І» пп.165.1.1 ст.165 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається «сума грошового забезпечення (у тому числі в натуральній формі), що надається, військовослужбовцям, покликаним на військову службу за заклику у зв'язку з мобілізацією, відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», та / або компенсаційні виплати з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період ». Таким чином, зазначені виплати не обкладаються ПДФО.
    Згідно пп.1.7 п.161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ звільняються від оподаткування військовим збором доходи, які відповідно до розділу IV ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пп.165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.52 ст.165 ПКУ. Оскільки зазначені виплати відповідно до пп. «І» пп.165.1.1 ст.165 ПКУ не обкладаються ПДФО, отже, вони не підлягають обкладенню військовим збором.
    Середній заробіток, компенсується з бюджету мобілізованим працівникам, у звіті за формою № 1ДФ відображається з ознакою «128» (соцвиплати з бюджету).
    Згідно ч.7 ст.7 Закону України від 08.07.2010 р № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не нараховується на виплати та не утримується єдиний внесок з виплат, що компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом з мобілізації, на особливий період.
    Згідно з Порядком від 14.04.2015 р № 435 «Про затвердження Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», у звіті з ЄСВ середній заробіток, компенсується з бюджету, відображається у таблиці 6 окремим рядком з кодом категорії застрахованої особи 48.
  
     Для відображення середнього заробітку, який компенсується з бюджету, в плані видів розрахунків слід створити новий вид нарахування, наприклад «Оплата мобілізованим» зі способом розрахунку - «Фіксованої сумою».
На закладці «Основні» для даного нарахування потрібно:
  •    встановити ознака «Це зарплата мобілізованим»;
  •    вибрати вид доходу ПДФО «128» для відображення у звіті за формою № 1ДФ. Даний вид доходу не обкладається ПДФО і військовим збором. Зазначені налаштування виконані в довіднику «Види доходів ПДФО»
  • вибрати рахунок обліку 663 і вид оплати праці «ФОП основний» для заповнення звіту з праці 1-ПВ;
  • вказати самостійно створений спосіб відображення в обліку, наприклад «Зарплата мобілізованим», з довідника «Способи відображення зарплати в регламентованому обліку»

На закладці «База для розрахунків» в полі «Є базою для» потрібно вказати, що даний вид нарахування буде обкладатися новим внеском «ЄСВ (мобілізовані)» з плану видів розрахунку «Внески до фондів» . Ця інформація необхідна для коректного відображення даних по нарахуванню у звіті з ЄСВ.
Порядок відображення оплати мобілізованим співробітникам
ПРИКЛАД
Працівник Кравченко С. Л. прийнятий на роботу 23 травня 2013 З 01.04.2015 р його посадовий оклад збільшений до 4200 грн. Працівник приніс повістку про призов у ??зв'язку з мобілізацією на особливий період з 8 червня 2015 Підприємству встановлено розмір (ставка) ЄСВ рівний 39,87%.
Сума середнього заробітку становить 3446,08 грн. Необхідність щомісячного нарахування мобілізованим співробітникам середнього заробітку (див. П. 4 розділу «Загальні положення») реєструється документом «Введення відомостей про планові нарахування працівників» (Мал. 4).
У документі на закладці «Планові нарахування» починаючи з дати мобілізації слід відмінити основне нарахування («Оклад по днях» - дія «Припинити») і призначити співробітнику нове нарахування («Оплата мобілізованим» - дія «Почати»).
Для розрахунку ЄСВ таким співробітникам, необхідно на закладці «Внески» призначити новий вид внеску «ЄСВ (мобілізовані)».
Внесок повинен бути призначений з першого числа першого місяця нарахування оплати за середнім заробітком (але не раніше періоду дії нової форми звіту - 01.05.2015 р). Стандартний набір внесків співробітника при цьому змінювати не потрібно.
Нарахування заробітної плати відображається документом «Нарахування зарплати працівникам організацій» Згідно умов прикладу, співробітник до призову відпрацював 4 дні, які оплачуються в розмірі 840 грн. Оскільки співробітнику було відображено підвищення окладу в квітні 2015 року, індексація не розраховується.
На закладці «Внески» з нарахованого доходу (840 грн.) Утримується ЄСВ у розмірі 30,24 грн. (840 грн. * 0,036). Середній заробіток, компенсується з бюджету мобілізованим працівникам, згідно із законодавством (див. П. 8 і 9 розділу «Загальні положення») не обкладається ЄСВ. Тому для відображення в звіті по ЄСВ за кодом категорії ЗЛ 48, в документі нарахування з призначення внеску «ЄСВ (мобілізовані)» буде заповнений даний код і відображена сума нарахованого доходу
На закладці «Внески на ФОП" буде відображена сума нарахованого ЄСВ виходячи з розміру мінімальної бази +1218 грн. (відповідно до Закону № 77-VIII від 28.12.2014 р, оскільки сума нарахувань менше суми мінімальної заробітної плати (840 грн. <1218 грн.), база внесків повинна скласти 1218 грн.). Сума нарахованого ЄСВ складе 485,62 грн. (1 218 грн. * 0,3987). Сума донарахування у розмірі 378 грн. (1 218 грн. - 840 грн.) Відбитися в окремій колонці «у т.ч. донараховано. до мін. », а сума донарахованого ЄСВ у розмірі 150,71 грн. (378 грн. * 0,3987) відбитися в колонці «у т.ч. донач. ». Як було сказано вище, середній заробіток, компенсується з бюджету мобілізованим працівникам, згідно із законодавством (див. П. 8 і 9 розділу «Загальні положення») не обкладається ЄСВ.
Суми ПДФО і військового збору розраховуються на закладці «ПДФО» (Мал. 8). Сума отриманого доходу у розмірі 840 грн. обкладатиметься ПДФО за основною ставкою. Тобто сума ПДФО складе 121,46 грн. ((840 грн. - 30,24 грн.) * 0,15). При цьому, середній заробіток, компенсується з бюджету мобілізованим працівникам відображається з кодом «128» і не обкладається ПДФО і НД (див. П. 5, 6 і 7 розділу «Загальні положення»).
Подальша виплата заробітної плати відбувається за стандартною схемою, за допомогою документа «Зарплата до виплати організацій».